AÇIK FİKİR 5.KOÇTAŞ INTERIOR DESIGN COMPETITION
‘14 Autumn

Team: Ecenur Yavuz, Tuğçe Kuruçay

Encouragement awarded

A NEW WAY OF SLEEPING & STORING

Standart bir yatak odası düşünüldüğünde depolama ve uyku alanı bir arada yerleştirilip kullanılmaktadır. Genelde uyku alanı bir duvara yaslanıp geri kalan alan da depolama ihtiyacını çözmek için kullanılır.  Fakat yatak odası tefrişinde kullanılan yöntem uyku alanını ikinci plana atıp, uyku alanın çevresinde parçalı bir depolama oluşturarak mekan içi kullanım trafiğini arttırmaktadır. Yatakta dinlenmek için bulunan bir kullanıcı için de görsel bir kirlilik oluşturmaktadır. 

UYKU


Uykuya ayırdığımız vakit günün 1/3’ünü kapsamakta ve aslında uyku alanı evde en çok zaman geçirdiğimiz ve rahat olma ihtiyacımızın en fazla olduğu alandır. Bu alan rahatlığı, mahremiyeti önemser nitelikte olmalıdır. Uyku alanının en önemli öğesi olan “yatak”, depolama ihtiyacıyla bölünmemeli,kullanıcının yatak içindeyken rahatlaması, düşünmesi, kendiyle baş başa kalması vb. ihtiyaçlara cevap vermelidir. 

Uyku alanın kendine ait bir alanı olmalı ve depolama alanlarından ayrışıp onun dikkat dağıtıcı özelliğini azaltıp uyku alanına kullanışlılık katmalıdır. Bu yüzden depolama alanını tek parça olarak tasarlanmış ve uyku alanının arkasına yerleştirilip uykuyu bölmesi engellenmiştir. Ayrıca arkada özel bir depolama alanı oluşturmuştur. Bu depolama alanı bir giysi odası gibi çalışabilmektedir. Bu depolama öğesi aynı zamanda uyku alanının arkasında ‘başucu ihtiyaçları’nı karşılamak üzere kurgulanmıştır. (aydınlatma, nişler, başucu kitabı,saat ve bardak koyma nişleri)

DEPOLAMA 


Uyku alanında yer alan depolama alanı genellikle giyinme ile ilgili işlevler için kullanılmakta ve üç ayrı mobilya ile çözülmektedir. Fakat bu çeşitlilik oda içerisinde ulaşılabilirliği kısıtlamakta, trafiği arttırmakta ve daha çok zaman ve efor harcatmaktadır.

Depolama alanı tamamen bir düzen kurma üzerine düşünülmüş ve tasarlanmıştır. Bütün fonksiyonlar düşünülmüştür. Bir yetişkinin ihtiyaçları sıralanmış ve bu ihtiyaçların tek tek ölçüleri belirlenip tek tek dolaplar oluşturulmuş bu dolaplar dikey olarak bir araya getirilmiştir. Fonksiyonların bir araya gelmesi insanın ergonomik olarak kullanımı ve fonksiyonların birbirleriyle olan ilişkisi düşünülmüştür. Böylece vakit kaybetmeden hemen erişim mümkün kılınmaktadır. Bir yetişkinin en çok kullandığı kısımlar ayakta erişilebilecek kısımlara daha az kullanılan ihtiyaçlar (bavul depolama, şapka ve yedek manto gibi) daha yukarı konulmuş ve üç tane kutunun hareketinin merdivene dönüşümüyle ulaşılabilirlik sağlanmıştır.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now